President Obama’s Second-Term Nominations

Updated June 29, 2015

Political: 53/35.1%
Career: 98/64.9%

Political Nominations
Reuben Brigety African Union confirmed
Noah Mamet Argentina confirmed
Nina Hachigian ASEAN confirmed
John Berry Australia confirmed
Alexa Wesner Austria confirmed
Cassandra Q. Butts The Bahamas nominated
Denise Bauer Belgium confirmed
Carlos Moreno Belize confirmed
Bruce Heyman Canada confirmed
Max Sieben Baucus China confirmed
Andrew Schapiro Czech Republic confirmed
S. Fitzgerald Haney Costa Rica confirmed
Rufus Gifford Denmark confirmed
James Brewster Dominican Republic confirmed
Anthony Luzzatto Gardner European Union confirmed
Charles C. Adams, Jr. Finland confirmed
Jane Hartley France & Monaco confirmed
John Emerson Germany confirmed
Ken Hackett Holy See confirmed
Colleen Bradley Bell Hungary confirmed
Michael A. Lawson ICAO confirmed
Robert C. Barber Iceland confirmed
Richard Rahul Verma India confirmed
Kevin O’Malley Ireland confirmed
John Phillips Italy & San Marino confirmed
Caroline Kennedy Japan confirmed
Roberta Jacobson Mexico nominated
Dwight L. Bush, Sr. Morocco confirmed
Douglas Lute NATO confirmed
Timothy Broas Netherlands confirmed
Mark Gilbert New Zealand & Samoa confirmed
Samuel D. Heins Norway nominated
Daniel Yohannes OECD confirmed
Daniel Brooks Baer OSCE confirmed
Robert A. Sherman Portugal confirmed
Joseph W. Westphal Saudi Arabia confirmed
Kirk Wagar Singapore confirmed
Patrick Gaspard South Africa confirmed
Mark Lippert South Korea confirmed
James Costos Spain & Andorra confirmed
Azita Raji Sweden nominated
Suzi LeVine Switzerland & Liechtenstein confirmed
Mark Childress Tanzania confirmed
John Estrada Trinidad & Tobago nominated
Sarah Elizabeth Mendelson UN / Economic & Social Council nominated
Pamela K. Hamamoto UN / Geneva confirmed
Keith Harper UN / Human Rights Council confirmed
Isobel Coleman UN / Management and Reform confirmed
David Pressman UN / Political Affairs confirmed
Crystal Nix-Hines UNESCO confirmed
Matthew Winthrop Barzun United Kingdom confirmed
Samantha Power United Nations confirmed
Career Nominations
P. Michael McKinley Afghanistan confirmed
Donald Lu Albania confirmed
Joan Polaschik Algeria confirmed
Helen M. La Lime Angola confirmed
Richard Mills Armenia confirmed
Robert F. Cekuta Azerbaijan confirmed
William V. Roebuck Bahrain confirmed
Marcia Bernicat Bangladesh confirmed
Lucy Tamlyn Benin nominated
Maureen Cormack Bosnia and Herzegovina confirmed
Earl Robert Miller Botswana confirmed
Liliana Ayalde Brazil confirmed
Craig B. Allen Brunei Darussalam confirmed
Tulinabo Mushingi Burkina Faso confirmed
Donald Heflin Cabo Verde confirmed
William Heidt Cambodia nominated
Michael Hoza Cameroon confirmed
Jeffrey J. Hawkins, Jr. Central African Republic nominated
James Knight Chad confirmed
Michael Hammer Chile confirmed
Kevin Whitaker Colombia confirmed
Terence McCulley Cote d'Ivoire confirmed
Julieta Valls Noyes Croatia confirmed
Kathleen Ann Doherty Cyprus nominated
James Swan Democratic Republic of the Congo confirmed
Thomas P. Kelly Djibouti confirmed
Robert Stephen Beecroft Egypt confirmed
Julie Furuta-Toy Equatorial Guinea nominated
James Desmond Melville, Jr. Estonia nominated
Patricia Haslach Ethiopia confirmed
Judith Beth Cefkin Fiji, Kiribati, Nauru, Tonga, & Tuvalu confirmed
Cynthia Akuetteh Gabon & São Tomé & Principe confirmed
C. Patricia Alsup The Gambia nominated
Ian C. Kelly Georgia confirmed
David Pearce Greece confirmed
Todd D. Robinson Guatemala confirmed
Perry Holloway Guyana nominated
Peter F. Mulrean Haiti nominated
James Nealon Honduras confirmed
Robert Blake Indonesia confirmed
Stuart Jones Iraq confirmed
Luis Moreno Jamaica confirmed
Alice Wells Jordan confirmed
George Krol Kazakhstan confirmed
Gregory Delawie Kosovo confirmed
Douglas A. Silliman Kuwait confirmed
Sheila Gwaltney Kyrgyz Republic nominated
Daniel Clune Laos confirmed
Nancy Bikoff Pettit Latvia confirmed
David Hale Lebanon confirmed
Matthew T. Harrington Lesotho confirmed
Deborah Kay Jones Libya confirmed
Jess L. Baily Macedonia confirmed
Robert Yamate Madagascar & Comoros confirmed
Virginia E. Palmer Malawi confirmed
Joseph Yun Malaysia confirmed
Paul A. Folmsbee Mali confirmed
G. Kathleen Hill Malta nominated
Larry E. Andre Mauritania confirmed
James D. Pettit Moldova confirmed
Jennifer Zimdahl Galt Mongolia nominated
Margaret Ann Uyehara Montenegro confirmed
Thomas Daughton Namibia confirmed
Alaina Teplitz Nepal nominated
Laura Farnsworth Dogu Nicaragua nominated
Eunice Reddick Niger confirmed
James Entwistle Nigeria confirmed
David Hale Pakistan nominated
Amy J. Hyatt Palau confirmed
Leslie Ann Bassett Paraguay confirmed
Brian Nichols Peru confirmed
Philip Goldberg Philippines confirmed
Paul W. Jones Poland nominated
Dana Shell Smith Qatar confirmed
Stephanie Sanders Sullivan Republic of the Congo confirmed
Hans G. Klemm Romania nominated
John Tefft Russia confirmed
Erica Barks-Ruggles Rwanda confirmed
James P. Zumwalt Senegal & Guinea-Bissau confirmed
John Hoover Sierra Leone confirmed
Brent Robert Hartley Slovenia confirmed
Mary Catherine Phee South Sudan confirmed
Atul Keshap Sri Lanka and Maldives nominated
Edwin Richard Nolan, Jr. Suriname nominated
Glyn T. Davies Thailand nominated
Karen Stanton Timor-Leste confirmed
David R. Gilmour Togo nominated
Daniel Rubinstein Tunisia nominated
John R. Bass Turkey confirmed
Allan Mustard Turkmenistan confirmed
Geoffrey Pyatt Ukraine confirmed
Barbara A. Leaf United Arab Emirates confirmed
Robert A. Wood United Nations / Conference on Disarmament confirmed
Michele Sison United Nations / Deputy Representative confirmed
Pamela Spratlen Uzbekistan confirmed
Theodore G. Osius Vietnam confirmed
Matthew Tueller Yemen confirmed
Eric T. Schultz Zambia confirmed

Questions, comments, corrections? Let us know!

Information taken from www.whitehouse.gov and foreign.senate.gov.